ضبط کردن عروسی بازیگر بازداشت رانندگی

ضبط کردن: عروسی بازیگر بازداشت رانندگی علت درگیری اخبار فرهنگی و هنری

گت بلاگز اخبار پزشکی درمان اوتیسم در موش‌ها با نانو ذرات طلا و ویرایش ژن

ویرایش ژن با فناوری CRISPR-Cas9 با مشکلاتی مانند عکس‌ العمل سیستم ایمنی بدن مواجه هست، محققان با استفاده از نانو ذرات موفق به اصلاح این فناوری شدند و از آن جهت

درمان اوتیسم در موش‌ها با نانو ذرات طلا و ویرایش ژن

درمان اوتیسم در موش ها با نانو ذرات طلا و ویرایش ژن

عبارات مهم : ایمنی

ویرایش ژن با فناوری CRISPR-Cas9 با مشکلاتی مانند تصویر العمل سیستم ایمنی بدن مواجه هست، محققان با استفاده از نانو ذرات موفق به اصلاح این فناوری شدند و از آن جهت درمان اوتیسم در موش های آزمایشگاهی استفاده کردند.

به گزارش ایرنا از ستاد خاص توسعه فناوری نانو، یافته های محققان دانشگاه تگزاس نشان می دهد که با استفاده از روش ویرایش ژن مبتنی بر نانو ذرات طلا موسوم به CRISPR-Gold، می توان در موش های آزمایشگاهی اختلال اوتیسم (ASD) را درمان کرد.

ژن درمانی گزینه امیدوار کننده ای جهت درمان بعضی امراض مانند اختلالات مغزی هست؛ آیا که می توان با آن بعضی ژن ها را ویرایش کرد، تاکنون ژن درمانی در مغز روی استفاده از ابزاری موسوم به CRISPR-Cas9 متکی بوده است که موجب جنبش سیستم ایمنی بدن می شود.

درمان اوتیسم در موش‌ها با نانو ذرات طلا و ویرایش ژن

محققان دانشگاه کالیفرنیا چندی پیش ابزاری موسوم به CRISPR-Gold را اختراع کردند که در آن از نانو ذرات طلا استفاده شده است هست. در این روش سطح نانوذرات با استفاده از مولکول های DNA پوشیده می شود، این مولکول ها حمل CRISPR-Cas9 را به عهده می گیرند.

محققان دانشگاه تگزاس نیز به بررسی استفاده از سیستم CRISPR-Gold پرداختند تا از آن جهت کم کردن میزان تکرار ژن ها روی کروموزم ایکس استفاده شود.

در این پروژه محققان از CRISPR-Gold جهت شناسایی ژنی در موش ها استفاده کردند که عامل مهم بروز سندروم ایکس هست. این ترکیب به صورت مستقیم به مغز تزریق می شود تا سطح پروتئین mGluR5 را 40 تا 50 درصد کم کردن دهد.

ویرایش ژن با فناوری CRISPR-Cas9 با مشکلاتی مانند عکس‌ العمل سیستم ایمنی بدن مواجه هست، محققان با استفاده از نانو ذرات موفق به اصلاح این فناوری شدند و از آن جهت

این گروه نشان دادند که سیستم ایمنی بدن نسبت به این فناوری تصویر العمل نشان نداده و می تواند ایمنی بالایی داشته باشد.

یونگ لی می گوید: «این نخستین باری است که ژن مولد بیماری اوتیسم در مغز به صورت مستقیم ویرایش می شود.»

پژوهشگران این پروژه ذرات CRISPR-Gold را به شکلی توسعه دادند که بتوان به صورت مستقیم آن ها را به نخاع تزریق کرد و دیگر نیاز به تزریق به داخل جمجمه نیست.

درمان اوتیسم در موش‌ها با نانو ذرات طلا و ویرایش ژن

نتایج این پروژه در قالب مقاله ای با عنوان Nanoparticle delivery of CRISPR into the brain rescues a mouse model of fragile X syndrome from exaggerated repetitive behaviours در نشریه ی Nature Biomedical Engineering انتشار یافته است.

واژه های کلیدی: ایمنی | سیستم | درمانی | محققان | اوتیسم | فناوری | استفاده | دانشگاه

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz